Netradicinė istorijos pamoka „Vanago palaikų radybos“

2024 m. kovo 29 dieną Vaškų gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai sulaukė ypatingo svečio. Jauno žmogaus, istoriko, publicisto, „Bernardinai.lt“ autoriaus Dariaus Indrišionio. Dirbdamas Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimų centre iškėlė versiją, kad Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas – Vanagas gali būti palaidotas Našlaitėlių kapinėse Antakalnyje…

Jo pasakojimas nukėlė mus į Laisvės kovų (1944-1953 m.) laikotarpį, nusakė sovietinės okupacinės valdžios represines priemones, nukreiptas prieš Lietuvos valstybės patriotus. Vaizdžiai atskleidė susidorojimų su jais schemas – kaip nuo būsimų kartų buvo slepiami partizanų palaikai, trinama istorinė praeitis ir pagarbos verti vardai.

„Vanago palaikų radybos“ – ištisa įžvalgų ir sutapimų jauno istoriko išnarpliota byla dabarties ir ateities kartoms. Tai mūsų laisvės radybos, leidusios deramai, su valstybės pagarba palaidoti 2018 m. Vilniuje aukščiausios valstybės pareigūną, kovojusį su okupacija Lietuvos valstybės vadovą.

Pasididžiavimą kelia ir tai, kad bendravome su žmogumi, kuris gimė ir augo Pasvalyje, jo artimieji turi ryšį su Vaškų žeme. Esame dėkingi Dariui už prasmingą ir įdomų laiką, praleistą kartu.

Istorijos mokytoja  Jurgita Vaitiekūnienė