Slaptoji lietuviškoji mokykla

Spalio 20-oji buvo įsimintina mums, penktos ir septintos klasės mokiniams. Tą dieną važiavome į Pasvalio krašto muziejų, o ten laiko mašinos pagalba nusikėlėme į praeitį, tapome slaptosios lietuviškosios mokyklos mokiniais.

Patekome į senojo Lietuvos kaimo gryčią, kur laukėme daraktorės. Šių  namų šeimininkė supažindino su to laikmečio darbais. Teko ir ratelį minti, ir virves vyti, ir siuvėjais būti, nes, jei kartais žandaras pasirodytų, reiks mesti knygas ir dirbti įvairius darbus. Juk mokykla slapta.

Kartu su griežtąja daraktore skaitėme to laikmečio lietuviškas knygeles, rašėme žąsies plunksna ant ,,doskelių‘‘ mums negirdėtus žodžius, patys pasidarėme sąsiuvinius(tais laikais jų juk nebuvo kur nusipirkti). Buvome drausmingi, todėl kampe ant  žirnių neteko nė vienam klupėti.

Pamokos buvo labai smagios ir įdomios. Daug sužinojome apie lietuvių kalbos padėtį Rusijos imperijos valdymo metais.Net namų darbams užduotį gavome.

Staiga pasirodęs žandaras buvo piktas, todėl mus nemažai išgąsdino. Teko palikti slaptąją mokyklą ir sugrįžti į šias dienas.

Loreta Grigelionytė, 7 klasės mokinė